To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:
Cieplice IIINa wysokości widocznego po lewej stronie stawu otwierają się przed nami wrota wspaniałej dębowo- -klonowej alei. Tworzy ją 128 drzew, które zasadzono tu na początku XX w. wzdłuż starej drogi do Podgórzyna. Są wśród nich 64 dęby szypułkowe, 55 klony pospolite, 5 dębów czerwonych, 3 klony jawory i jedna lipa. Choć nie wszystkie drzewa osiągnęły pomnikowe rozmiary, dla zachowania efektu estetycznego, cała aleja chroniona jest jako pomnik przyrody.
Ciekawostki
Drzewa w alei posadzono w trakcie budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego na Wrzosówce i Podgórnej. Wał, na którym rosną, zamyka zbiornik od wschodu.
Klon doceniany jest nie tylko przez ogrodników, którzy chętnie sadzą go w miastach, bo dobrze znosi zanieczyszczenia, toleruje ubogą glebę i ma piękny pokrój, szczególnie podziwiany jesienią, gdy klonowe liście się przebarwiają. Otóż cenią go także… konstruktorzy instrumentów. Z drewna klonu zwyczajnego wyrabiane są mechanizmy pianin i fortepianów, boki i dna instrumentów muzycznych, a najsłynniejszy lutnik świata Stradivarius robił swoje skrzypce właśnie z klonu zwyczajnego.