Mapa

Znajduje się tuż przy asfaltowej leśnej drodze, która od Drogi Sudeckiej, już za mostem na Myi odbija w lewo. Na miejscu widnieje granitowy głaz z tablicą pamiątkową, 38 bezimiennych mogił oraz jeden duży zbiorowy grób. Pochowani są tam robotnicy przymusowi i jeńcy wojenni pracujący przy budowie Drogi Sudeckiej, w tym Francuzi, Polacy, Belgowie, Duńczycy czy obywatele Związku Radzieckiego, którzy albo umarli w obozie z powodu wycieńczenia, głodu, zimna i chorób, m.in. epidemii tyfusu, albo zostali rozstrzelani pod koniec wojny, gdy obóz zlikwidowano.

 

Ciekawostka

Łącznie zginęło w Borowicach około 800–1000 jeńców. Pogrzebani byli żołnierzami, o czym świadczą znalezione przy nich przedmioty: guziki wojskowych mundurów oraz obozowe identyfikatory.

 

Zadanie

W Przewodniku Borowice II mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.

Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj: