Mapa
Z Czerwonej Jamy zawracamy na stromą uliczkę prowadzącą na most nad Kamienną. Kierując się zielonym szlakiem turystycznym, przechodzimy stromiznę na drugą stronę i wchodzimy w las. Z lewej mijamy Bazę Pod Ponurą Małpą, a po chwili słychać głośny szum rzeki, która tworzy tutaj wyraźne zakole. Przyglądajmy mu się uważnie, gdyż nieopodal budynku na drugim brzegu, w dnie koryta widoczna jest tzw. Czarna Topiel, czyli kocioł eworsyjny o średnicy ok. 20 m i głębokości 3 m. Jego powstanie związane jest z kaskadami i skalnymi płytami, które obficie występują w korycie Kamiennej, zwłaszcza między Szklarską Porębą a Piechowicami. Otóż spadająca z progu woda, która trafia na niesymetrycznie ukształtowane podłoże, zaczyna w nim wirować, a porywany przez nią gruz, wiruje i żłobi okrągłe zagłębienie.
Ciekawostka
Ponieważ spadająca z progu woda zaczyna wirować wokół pionowej osi, kotły eworsyjne nazywa się także kotłami wirowymi.
Zadanie
W Przewodniku Szklarska Poręba II mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.
Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj: