To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Cieplice I
Otwórz za pomocą Map Google

By opuścić teren przy kościele, ponownie przekraczamy bramę w wieży z dzwonnicą i skręcamy w lewo. Po chwili ujrzymy z lewej starannie wyremontowany Długi Dom. Korzeniami sięga może jeszcze XIII w., gdy rezydujący w Cieplicach joannici postawili dla siebie dom mieszkalny, w którym udzielali noclegu chorym przybywającym do źródeł. To na jego fundamentach pod koniec XVII w. postawiono Długi Dom, „długi”, bo rozbudowany ku północy w stosunku do poprzedniej budowli. W jego reprezentacyjnych wnętrzach nocowali opaci i bogaci kuracjusze, a po kasacie zakonu cysters.w w 1810 r. znajdowały się zbiory przyrodnicze i biblioteka Schaffgotschów. Dzisiaj Długi Dom jest obiektem Uzdrowiska Cieplice.

Ciekawostki

Jednym z gości Długiego Domu była królowa Marysieńka Sobieska, która z wielkim orszakiem przybyła tu na kurację w 1687 r. Zażywała na miejscu zdrowotnych kąpieli, lecz nie podobał się jej zapach mineralnej wody i kazała dolewać do niej dużej ilości wody różanej. Przy okazji swej wizyty została poproszona przez Schaffgotschów na matkę chrzestną ich nowo narodzonej córki Eleonory, sprzeciwił się temu jednak cesarz austriacki i królowa była na chrzcinach tylko zwykłym gościem.

 

 

Jeszcze zanim powstał obecny Długi Dom, istniał tutaj tzw. dom z kładką. Była zadaszona i wybudowano ją na wysokości pierwszego piętra, by kuracjusze mogli od razu przejść po niej do zdrojowego basenu. Jest bardzo prawdopodobne, że chadzał nią i Caspar Schwenckfeldt, lekarz jeleniogórski, autor wydanego w 1607 r. dzieła: Dokładne opisanie jeleniogórskiego ciepłego zdroju położonego na Śląsku pod Karkonoszami, w którym polecał kuracjuszom kąpiele w wodach termalnych, kurację ziołową, a na wszelki wypadek modlitwę.

 

Wyzwanie

Po prawej stronie Długiego Domu jest wejście do schowanego za nim zacisznego ogrodu. Mieści się przy nim źródło wody mineralnej „Marysieńka”, czyli powstały w 1853 r. odwiert o głębokości 167 m, noszący w przeszłości nazwę… No właśnie, jaką? Znajdź to miejsce i wpisz poniżej jego dawną nazwę.