To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:
Szklarska Poręba IIIZ Dinoparku wracamy na skrzyżowanie, z którego tutaj przyszliśmy i ulicą Muzealną idziemy w dół. Nasz kolejny przystanek znajduje się za ogrodzeniem po lewej stronie. Drewniany, na wysokiej granitowej podmurówce, zwraca uwagę zielonymi oknami w żółtych, rzeźbionych ramach. Dom został zbudowany w 1902 r. według projektu Paula Englera, specjalnie dla niemieckiego malarza Hermanna Hendricha. Artysta osiadł w Szklarskiej Porębie zachęcony do tego m.in. przez braci Hauptmannów. Przy budynku, wspierany przez Brunona Wille’a, o którym jeszcze będzie mowa, kazał wybudować także Halę Baśni (Sagenhalle), czyli salę wystawową, gdzie prezentował cykl swych ośmiu wielkoformatowych obrazów, przedstawiających legendarnego władcę Karkonoszy – Ducha Gór. Były one oprawione w wielkie ramy z rzeźbionymi smokami. Niestety Hala nie zachowała się do dzisiaj.
Ciekawostka
Po śmierci malarza w 1927 r. w jego domu zamieszkał dr Wilhelm Bölsche – pionier ochrony karkonoskiej przyrody. Był nie tylko znawcą literatury, ale przede wszystkim popularyzatorem nauk przyrodniczych, a jego książki o przyrodzie cieszyły się wielkim uznaniem i przetłumaczono je na większość języków europejskich, w tym polski. Prawie sto lat temu to dr Bölsche apelował o aktywną ochronę przyrody i krajobrazu Karkonoszy, gdyż już wtedy martwiły go tłumy odwiedzających choćby Śnieżne Kotły, niegdyś wspaniale widoczne z jego domu. Na miejscu zgromadził ciekawą kolekcję osobliwości przyrodniczych Karkonoszy i Gór Izerskich. Chociaż po wojnie została ona rozproszona, dała nazwę ulicy Muzealnej, po której spacerujemy.
Wyzwanie
Zarysuj wszystkie pola z kropkami i odkryj, co przedstawia jeden z obrazów Hermanna Hendricha, znajdujący się niegdyś w Hali Baśni w Szklarskiej Porębie. Niech podpowiedzią będzie, że tłem dla głównego motywu są góry, a dokładnie Wielki Szyszak w Karkonoszach.