To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba I
Otwórz za pomocą Map Google

Po wyjściu z Muzeum, kierując się wskazaniami Szlaku Walońskiego, idziemy w lewo. Wąska ścieżka za budynkiem Muzeum prowadzi nas w górę, a następnie równolegle do ul. Jeleniogórskiej, którą widzimy w dole po prawej stronie. Po chwili szlak skręca w lewo i wiedzie w górę, aż do momentu, gdy łączy się z niebieskim szlakiem turystycznym. Udajemy się nim w prawo, by po wędrówce przez las dotrzeć do zacienionej drzewami uliczki Jana Matejki. Idąc w prawo osiągniemy po chwili nasz kolejny przystanek.
To właśnie tutaj zamieszkał w 1947 r. artysta malarz Wlastimil Hofman, przybyły tu z Krakowa. Jego nowy dom szybko stał się jedną z najważniejszych atrakcji miejscowości. Wielu gości stawało się potem modelami artysty, m.in. dzieci, którymi malarz i jego żona Ada, sami bezdzietni, troskliwie się opiekowali. Pani Ada raczyła je ciastem własnej roboty, konfiturami i owocowym kompotem, malarz zaś zabawiał opowieściami. Obecnie domek jest remontowany, a zgormadzone w nim pamiątki po artyście, w tym szereg obrazów, można oglądać w miejscowym oddziale Muzeum Karkonoskiego – Domu Braci Carla i Gerharta Hauptmannów, do którego poprowadzi nas kolejny zeszyt.

Ciekawostka

Mama przyszłego artysty była Polką, a tata Czechem, przy czym oboje byli bardzo przywiązani do swego pochodzenia. Na cześć patrona Polski św. Stanisława jednemu z synów nadali więc imię Stanisław, pragnąc wychować go w miłości do Polski, zaś drugiego syna Vlastimil, co po czesku znaczy „miłośnik ojczyzny” i planowali wychować go na czeskiego patriotę. Los sprawił jednak, że Stanisław czuł się Czechem, Vlastimil zaś – Polakiem. W tym poczuciu utwierdził naszego artystę jego mistrz na Akademii Krakowskiej – Jacek Malczewski, stąd artysta zaczął pisać swoje imię przez „W”. Dodatkowo malarz nie chciał być mylony ze znanym wówczas czeskim architektem, który nazywał się podobnie, bo Vlastislav Hafman.

 

Wyzwanie

Bohaterowie obrazów Wlastimila Hofmana często ubrani są w krakowskie stroje ludowe, a otaczający ich krajobraz to zwykle polski albo małopolski krajobraz (malarz szmat życia spędził w Krakowie) z kapliczkami, świątkami, pagórkami. Spróbuj dopasować pokazane obrazy mistrza do ich konkretnego tytułu. Jak myślisz, dlaczego właśnie takie tytuły noszą?