To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Cieplice I
Otwórz za pomocą Map Google

Od ostatniego przystanku wchodzimy w uliczkę Piotra Ściegiennego, mijając po prawej Trójkątny Dom (w najwęższym miejscu ma zaledwie 2,2 m) z apteką i zakładem fryzjerskim, a po lewej wysoką wieżę. Przed nami po prawej wyrasta Dom Zdrojowy, wzniesiony w latach 1929-1931 na miejscu wcześniejszych obiekt.w zdrojowych. Znajdują się w nim dwie pijalnie. Jedna w holu głównym od strony Placu Piastowskiego, druga przy wejściu do zakładu przyrodoleczniczego od ul. Ściegiennego, gdzie można pobrać wodę zdrojową do większych pojemnik.w. W środku kryją się także baseny lecznicze, z zewnątrz widoczne jako rotundy, zbudowane dokładnie na miejscu jeszcze średniowiecznych basenów.

Ciekawostki

Według legendy kariera Cieplic jako uzdrowiska zaczęła się od… księcia Bolesława Wysokiego. Polując w 1175 r. w okolicznych lasach, książę miał zranić jelenia, po czym natknął się na niego przy ciepłym źródle, gdzie zwierzę po kąpieli całkowicie odzyskało siły. Na pamiątkę tego wydarzenia książę kazał wznieść w owym miejscu kaplicę św. Jana Chrzciciela.

 

 

Prawie przed 400 laty w Cieplicach leczono nie tylko ludzi. Do basenu nazywanego „końskim zdrojem”, a było to po prostu bajoro nad rzeką Kamienną, wypełnione wodą używaną wcześniej w basenie dla ludzi, prowadzano zwierzęta gospodarskie. Zasadniczo leczono je tam ze schorzeń narządów ruchu, reumatycznych, ortopedyczno- urazowych, dróg moczowych i nerek.