To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Karpacz I
Otwórz za pomocą Map Google

Gdy żółty szlak turystyczny wyprowadzi nas z powrotem do CE KPN, udajemy się nim w prawo do miejsca, gdzie razem z zielonym szlakiem turystycznym wywiódł nas wcześniej z doliny Łomniczki na łąkę nieopodal Centrum. Na tym skrzyżowaniu zostawiamy szlaki i skręcamy w lewo, schodząc drogą obrośniętą przez śliwę domową mirabelkę i brzozę. Wkrótce przetnie ona Wilczy Potok, który lekko poniżej wpadnie do Łomniczki. Na kolejnym skrzyżowaniu w lesie, wybieramy drogę w prawo, w dół, która zaprowadzi nas do ul. Obrońców Pokoju, tuż przy znanym nam już odsłonięciu hornfelsów.

Ciekawostki

Obecność na naszej trasie śliwy domowej mirabelki, która jest rośliną uprawną, sugeruje, że tereny te były niegdyś rolniczo użytkowane. Wilcza Poręba, czyli część Karpacza, po której obecnie wędrujemy, zaczęła kształtować się na przełomie wieków XVI i XVII, gdy przybywali tu już nie tylko poszukiwacze minerałów i kamieni szlachetnych, ale także pasterze zakładający tu swoje budy pasterskie. Wysoko położone w Karkonoszach doliny, jak dolina Wilczego Potoku, w czasie wojny trzydziestoletniej w pierwszej połowie XVII stulecia, stały się też miejscem schronienia dla okolicznej ludności nękanej przejazdami wojsk.

 

 

W Wilczym Potoku możemy zaobserwować malutkie pstrągi potokowe. Ta drapieżna ryba nie znajduje tu zbyt dużych ilości pożywienia, stąd nie dorasta wielkich rozmiarów. Znajduje jednak mnóstwo przybrzeżnych kryjówek, w dodatku głębokość potoku jest zróżnicowana. Takich wygód ryba ta nie uświadczyłaby w strumieniu uregulowanym.

 

Wyzwanie