To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Romantyczny Bukowiec II
Otwórz za pomocą Map Google

Gdy wyjeżdżamy z lasu, przed nami rozpościera się łąka. Znajdujemy się więc w strefie przejściowej między dwoma środowiskami, tutaj akurat między lasem i łąką. Taka strefa to inaczej ekoton. Występujące w niej gatunki zwierząt i roślin są charakterystyczne i dla lasów, i dla łąk, a dodatkowo można tu spotkać gatunki, które występują tylko na skraju tych dwóch środowisk. Kiedyś po naszej prawej stronie znajdowały się stawy, ale na skutek braku melioracji wyschły i z czasem zarosły.

 

Ciekawostki

Strefy ekotonowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożarów w lasach, chronią przed wnikaniem do lasów zanieczyszczeń, podnoszą odporność drzewostanów na ataki szkodników, chronią przed silnymi wiatrami czy wydeptywaniem runa leśnego. Sprawiają również, że wizualne przejście lasu w łąkę czy na odwrót ma łagodny charakter.

 

Tarnina to krzew, który tworzy gęste, cierniste zarośla zwane czyżniami, gdzie schronienie znajduje mnóstwo zwierząt. Od dawna znane są także lecznicze właściwości tarniny. Jej owoce stosowane są jako lek na biegunkę, a odwar z kwiatów służy do leczenia schorzeń układu moczowego.

 

Kwiaty tarniny są białe, drobne i mają po 5 płatków. Owoce tarniny są ciemnogranatowe i mają niebieskawy nalot. Są bardzo kwaśne i by móc je spożyć, najpierw należy je przemrozić albo w ogóle zebrać dopiero po pierwszych przymrozkach. Można je wtedy wykorzystać do wyrobu dżemów, powideł czy galaretek.

Wyzwanie