To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Staniszów I
Otwórz za pomocą Map Google

Znajdują się na południowych i zachodnich zboczach góry, na trasie żółtego szlaku turystycznego i ścieżki przyrodniczej. Na oba trakty wchodzimy nieco powyżej przystanku MZK, skręcając w lewo z głównej drogi ciągnącej przez wieś. Pierwsza jaskinia, którą napotykamy to Skalna Komora o wymiarach 5 x 7 m. Na jej okapie znajduje się punkt widokowy na otaczający las. Druga to Ucho Igielne o długości 10 m, zakończona niewielkim okienkiem, a trzecia najwyżej położona i największa to Pustelnia o długości około 20 m i wysokości 2,5 m, przypominająca wąski korytarz, zakończony oknem. Żeby do niej dotrzeć, musimy pokonać tzw. Skalną Uliczkę, czyli rozwartą szczelinę o długości 6 m i głębokości 4 m, powstałą na skutek pionowego spękania granitu.

 

Ciekawostki

Jaskinie Witoszy różnią się nie tylko wyglądem, ale i sposobem powstania. Skalna Komora to jaskinia rumowiskowa, powstała w układzie bezładnie zalegających bloków granitu, pomiędzy którymi utworzyły się puste przestrzenie, w tym wypadku dodatkowo powiększone przez człowieka. Ucho Igielne to jaskinia szczelinowo- -rumowiskowa, powstała poprzez mechaniczne odspajanie i przemieszczanie się bloków skalnych po stromym stoku, które zaklinowały się w górnej części szczeliny, tworząc jej okap. Pustelnia zaś to jaskinia szczelinowa, czyli taka, która powstała na skutek przesunięcia wielkich bloków skalnyc,h oddzielonych od skalnego masywu. Jeśli pionowe pękniecie nie objęło całości ściany skalnej, wówczas z jego górnych partii powstaje naturalny strop.

 

 

Hans ……………………. był miejscowym pustelnikiem, który zamieszkiwał tę jaskinię na początku XVII w. Jego przepowiednie dotyczące wielkich wydarzeń na świecie czy lokalnych katastrof przysporzyły mu miana „śląskiego Nostradamusa”. Tylko że Richmann był… niemową, który miał odzyskiwać zdolność mówienia tylko na czas głoszenia swych wizji. Często więc, jako że mówił niezbyt wyraźnie, nie bardzo rozumiano, o czym opowiadał i chyba każdy widział w przepowiedniach to, co sam chciał zobaczyć.

 

Wyzwanie

 

 

Czas na opowieść – Samospełniająca się przepowiednia