Mapa

Stoi tutaj już prawie od 300 lat. Jej szachulcowe ściany na piętrze przypominają wyglądem biało-czarną kratę, parter zaś jest murowany, a całość przykryta dwuspadowym, stromym dachem, którego szczyty obite są deskami. Właśnie w takich karczmach, które stawiano zwykle przy wędrownym szlaku, aby służyły za miejsce noclegu i posilenia się, rozstrzygano dawniej rozmaite w sudeckich wsiach spory. Tutaj w Bukowcu było tak w XVIII w.

 

Ciekawostka

Ściana szachulcowa, nazywana też szachulcem, to inaczej ściana zbudowana z drewnianego szkieletu, który wypełniony jest gliną wymieszaną ze słomą, sianem, trocinami lub nałożoną na plecionkę np. z trzcinowych witek. Taka ściana otynkowana jest zwykle na biało, a wystające belki szkieletu, np. zastrzały (ustawione ukośnie, które wzmacniają pionową konstrukcję) zabezpieczone są przed wilgocią, pleśnią czy owadami dziegciem, który nadaje belkom ciemną barwę. Dziegieć to smolista substancja wytwarzana niegdyś w tzw. smolarniach, gdzie stosy drewna ułożone w specjalnych ziemnych dołach, przykryte mchem, darnią i gliną, poddawano działaniu wysokiej temperatury.

Zadanie

W Przewodniku Romantyczny Bukowiec II mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.

Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj:

Czas na opowieść – W Karczmie Sądowej