To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba VI
Otwórz za pomocą Map Google

Stojąc plecami do Muzeum Mineralogicznego, kierujemy się w prawo do góry, by po kwadransie spaceru dotrzeć do naszego początkowego, a zarazem końcowego przystanku. I mimo że to już szósty zeszyt W Skarbcu Ducha Gór, Szklarska Poręba wciąż kryje mnóstwo ciekawych miejsc, do których odkrywania zapraszam Cię w następnych odcinkach z tej serii.

Ciekawostki

Stałą wystawę w KCE KPN tworzą wielkoformatowe postery, dotykowa makieta Karkonoszy, dzięki której obejrzymy ukazane w czterech porach roku panoramy Karkonoszy z 50 wybranych miejsc, 8 boksów tematycznych, które w interaktywny sposób przedstawiają m.in. kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę naszych gór, lasy, zjawiska przyrodnicze i wielostronny wpływ człowieka na góry. Jej uzupełnieniem jest aktywna mapa turystyczna Karkonoszy. Na miejscu są też sale do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych oraz sala projekcyjna, gdzie pokazywane są filmy przyrodnicze i odbywają się też ciekawe prelekcje. Chętni mogą skorzystać z przyrodniczej biblioteki z czytelnią oraz sklepiku, gdzie oprócz publikacji przyrodniczych można zakupić drobne pamiątki.

 

Dzwonek karkonoski to endemit, czyli gatunek występujący tylko w określonym miejscu na świecie, w tym wypadku w Karkonoszach. Można go spotkać głównie na górskich halach: Szrenickiej, Złotówce i Polanie.