To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Borowice III
Otwórz za pomocą Map Google

Stoi na niewielkim wyniesieniu, niemal w samym środku wsi. Od Kalevali wychodzimy na drogę, która nas tam przywiodła i wędrujemy nią w górę, po czym na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, by po niecałych 300 m skręcić w lewo, już na ścieżkę do kościoła. Świątynia jest nieduża, ze sporym gankiem, obłożona granitowym kamieniem, przykryta stromym dwuspadowym dachem, z kwadratową wieżą. Budowano ją od 1992 r. przez 10 lat. Powstała z inicjatywy miejscowego przedsiębiorcy, wspartego hojnie przez lokalnych mieszkańców. Dzień rozpoczęcia budowy – 13 maja (jest to także dzień odpustu w świątyni) wybrano świadomie, tego dnia bowiem w 1917 r. rozpoczęły się słynne objawienia fatimskie.

 

Ciekawostki

Dnia 13 maja 2007 r. do borowickiego kościółka w obecności wiernych oraz biskupa legnickiego uroczyście wprowadzono relikwie dzieci fatimskich: św. Hiacynty i św. Franciszka, dwójki z trojga dzieci, którym w 1917 r. w portugalskiej Fatimie objawiła się Matka Boża, przekazując im tzw. tajemnice fatmiskie, uznane przez Kościół 23 lata później.

 

 

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach wzniesiono jako dowód wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty po zamachu z 13 maja 1981 r. sam uznał, że udało mu się przeżyć tylko dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej. W 2000 r. dokonał zresztą beatyfikacji św. Franciszka i św. Hiacynty.

Wyzwanie