To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:
Grabowiec IIWidać go już sprzed ruin świątyni ewangelickiej, tuż za przystankiem autobusowym i boiskiem. Został wzniesiony na gruzach starszej świątyni prawdopodobnie pięć wieków temu. Liczne przebudowy nadały mu niejednolity stylowo charakter z najmłodszą XIX-wieczną wieżą i wnętrzem kryjącym zabytkowe figurki, m.in. jedną z najładniejszych rzeźb na Dolnym Śląsku, ukazującą Chrystusa Frasobliwego, pochodzącą z początku XVI w. Na zewnętrznej ścianie kościoła zachowało się siedem płyt epitafijnych, czyli płyt nagrobnych ze sławiącymi zmarłych napisami. Należą one do laborantów (zielarzy) z Miłkowa i zostały wykonane w XVII i XVIII w., gdy w Karkonoszach kwitła sztuka zielarska.
Ciekawostki
W otaczającym kościół murze cmentarnym, od północnej strony można odnaleźć trzy kamienne krzyże.Na jednym z nich wyryta jest kusza, na drugim miecz i stopy, trzeci nie posiada rytu. Są to tzw. krzyże pojednania, podobnie jak szubienice, stanowiące pomniki dawnego prawa. Według niego, złoczyńca, by pojednać się z rodziną zmarłego, musiał m.in. wystawić taki krzyż i wyryć na nim narzędzie zbrodni. Innym symbolem dawnego prawa przy miłkowskim kościele jest XVII-wieczny kamienny pręgierz, stojący przed bramą do świątyni.
*Specyfik ów, którego przetłumaczona na język polski nazwa brzmi „balsam anielski”, uważany był za doskonałe panaceum na wszelkie dolegliwości.