To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Romantyczny Bukowiec II
Otwórz za pomocą Map Google

Świątynia stoi nieco powyżej karczmy sądowej, której ogród graniczy z murem wokół kościoła. Nieczęsto można tu zajrzeć, bo świątynia pełni dziś rolę kaplicy cmentarnej. Tymczasem w jej północnej części znajduje się prawdziwe cudo – sklepienie kryształowe. Wyglądem przypomina ono oszlifowany kryształ, w którym pięknie załamuje się światło. Takie sklepienie jest bardzo rzadkie na terenie Polski; można je podziwiać np. w kościele mariackim w Gdańsku. Kościółek w Bukowcu swój obecny kształt uzyskał w XVI w., a postarała się o to śląska rodzina von Zedlitz, której herb znajduje się m.in. na umieszczonym w kościele nagrobku.

 

Ciekawostka

Świątynię otacza mur obronny z basztą bramą, przy której uważni wędrowcy znajdą kamienny krzyż o rozdwojonej podstawie. Niektórzy nazywają go „krzyżem cholerycznym”, jako że miał niby oznaczać obszar objęty epidemią cholery.

 

Typowy krzyż choleryczny to tzw. karawaka, czyli krzyż utworzony przez pionową belkę i dwie poprzeczki, z których górna jest zwykle (ale nie zawsze) nieco krótsza niż dolna. Taki kształt krzyża przywędrował do Europy z miasta Caravaca (stąd nazwa krzyża) w południowo-wschodniej Hiszpanii. Wzorem dla niego był kształt relikwiarza, w którym przechowywane są domniemane drzazgi z krzyża, na którym umarł Jezus. Taki krzyż powszechnie uważano za amulet chroniący przed chorobami, wypadkami i nagłą śmiercią.

Wyzwanie