To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Karpacz IV
Otwórz za pomocą Map Google

Ulicą Konstytucji 3 Maja wędrujemy dalej ok. 100 m aż do skrzyżowania z ul. Skośną. Ostro odbija ona w prawo i wiedzie w dół aż do ul. Dolnej. Tam skręcamy w lewo, po czym w prawo w ul. Konopnickiej. Przekraczamy most na Łomniczce, mijamy zabudowania i na wyraźnym skręcie ulicy w prawo schodzimy z niej na leśną ścieżką, ciągnącą się prosto w górę. Po chwili dochodzi ona do wijącej się zboczem Księżej Góry uliczki. Na niej skręcamy w prawo i idziemy w górę aż na szczyt. Znajduje się tam hotel z restauracją, z tarasu której rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Kotlinę Jeleniogórską. Panoramę można podziwiać także przy granitowym murku ograniczającym wzgórze od południa, wschodu i zachodu.

Ciekawostka

Już w 1897 r. na szczycie stanęła stanowiąca dzisiaj najstarszą część hotelu, rezydencja baronów Kurta i Agnes Pergler von Perglas, która po II wojnie światowej znana była jako Zameczek lub Gierkówka, jako że w latach 70. często wypoczywał tu polski polityk Edward Gierek. Później bywali tu także inni politycy, m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, a także premierzy Donald Tusk, Leszek Miller oraz goście z zagranicy: prezydent Czech Vaclav Havel i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

Wyzwanie

Droga na Księżą Górę przypomina kształtem spiralę. Dzięki temu, mimo sporej różnicy poziomów między podnóżem Księżej Góry a jej szczytem droga wcale nie jest stroma. Inspirację dla motywu geometrycznego, jakim jest spirala, daje nam sama przyroda! W taki sposób bowiem układają się ziarna słonecznika, łuski w szyszkach czy płatki róży. Co jeszcze bardziej intrygujące można zauważyć, że część spirali skręca się w roślinach zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a część przeciwnie. Zliczenie jednych i drugich spirali daje dwie liczby, które zazwyczaj nie są przypadkowe! W 1831 r. niemiecki botanik Aleksander Braun wykazał, że są to najczęściej dwie kolejne liczby w tzw. ciągu Fibonacciego, czyli każda liczba w tej sekwencji jest sumą dwóch poprzednich: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55…. Dlatego szyszka, która na ogół posiada 8 spirali skręcających się w jednym kierunku, ma ich 13 skręcających się w drugim. A ile ma ich stokrotka, której w jednym kierunku skręca się 21 spirali oraz słonecznik, który ma ich 34?