To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Prywatne: Borowice III
Otwórz za pomocą Map Google

Wystarczy przy wjeździe do wsi od strony Podgórzyna Górnego skręcić w lewo, w głąb Borowic i po przekroczeniu potoku po naszej lewej stronie widać charakterystyczne namioty. Właśnie trafiliśmy do… Finlandii, gdzie pasą się renifery, psy husky ciągną sanie, rozgrzewa się fińska sauna, w miniaturowej kawiarence parzy się kawa, a ogrzewane namioty lapońskie, namiot wikinga, namioty wiszące i Domek Muminka przez cały rok czekają na gości. Kto chętny, może odbyć warsztaty z kultury i tradycji Finów, a nawet w specjalnych okularach VR obejrzeć pokaz zorzy polarnej.

Ciekawostka

Kalevala (dosł. Kraina Kalevy) to tytuł najważniejszego dla Finów tekstu literackiego. Jego bohaterem jest bóg Kalev, uważany za mitycznego praojca wszystkich Finów. Kalevala to zbór pieśni ludowych i legend zebranych i opracowanych w XIX w. przez Eliasa Lönnrota, fińskiego krawca, lekarza, poetę i lingwistę – autora słownika fińsko-szwedzkiego, pierwszego naukowego źródła wiedzy o fińskim słownictwie. Dzień 28 lutego obchodzi się w Finlandii jako dzień Kalevali.

 

Wyzwanie

Finowie są narodem, który nie tylko pije najwięcej kawy, ale i czyta najwięcej książek na świecie. W Kalevali znajdziemy więc i miniaturową bibliotekę, która ulokowana jest w… domku na mleko. Pomóż Muminkowi trafić z domku na mleko do Domu Muminka.