Mapa

Chwila spaceru dalej ul. Strażacką doprowadzi nas do mostu na rzece Łomnica. Tuż za nim, po lewej stronie znajdziemy kamień z rytem i tablicę informacyjną z opisem atrakcji. Sam marmit mieści się ok. 100 m niżej w okrągłym, mającym ok. 8 m średnicy basenie eworsyjnym w granitowym podłożu rzeki, ukształtowanym przypuszczalnie przez spadające ze skalnego progu wody. Tuż nad niewielkim wodospadem widnieje nasz marmit Studzienka. Ma on średnicę ok 0,7-0,8 m i głębokość dochodzącą do 2,5 m, chociaż obecnie z uwagi na nagromadzony na jego dnie materiał skalny, sięga ona ok. 50 cm. Marmit to inaczej garniec wirowy, czyli wgłębienie w skale, mające regularne kształty garnka. Są one efektem ruchu wirowego wody i kamieni przez nią poruszanych. Pod koniec XIX w. z dna karpackiego marmitu wydobyto ok. 30 takich gładziuteńkich, kulistych kamieni, przy czym największy z nich ważył 25 kg! 

Ciekawostka

Marmit w Karpaczu powstał przypuszczalnie u schyłku epoki lodowcowej jako forma ukształtowana pod ciałem topniejącego lodowca. Powstałe z topnienia wody mogły płynąć pod lodowcem lub spływać w jego głąb, wprawiając w ruch wirowy kamienie znajdujące się na jego dnie, rzeźbiąc tak zagłębienie nazywane dziś marmitem lub garncem lodowcowym. 

 

Zadanie

W Przewodniku Karpacz VI mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.

Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj: