To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:
Cieplice IIIAleja od strony południowej kończy się ławeczką przy rosłym dębie. Rozpościera się stąd piękna panorama Karkonoszy ze Śnieżką. Skręcamy tam w prawo, by po chwili marszu dojść do naszego kolejnego przystanku. Potok Podgórna, który ma swoje źródła w Karkonoszach na wysokości 1244 m n.p.m. przepływa tutaj już nie tak wartko jak wysoko w górach, nadal jednak jest bardzo przejrzysty i doskonale widać jego piaszczyste dno. Tuż przed wałami, na granicy z Parkiem Norweskim, kończy swoją mającą ok. 12 km podróż i wpada do Wrzosówki. Nieco wcześniej dołącza do niego potok Sośniak, który przekroczyliśmy spacerując aleją.
Ciekawostki
Przy odrobinie szczęścia w wodach Podgórnej możemy wypatrzeć minoga strumieniowego, który znany jest już z osadów sprzed ponad 350 milionów lat, a niektórzy twierdzą, że jeszcze dawniejszych. Można go więc nazwać żywą skamieniałością! Minóg nie jest rybą, lecz gatunkiem prymitywnego kręgowca wodnego, który objęty jest w Polsce ochroną gatunkową. Nie ma prawdziwej czaszki, nie ma żuchwy, czyli szczęk, nie ma też kości jak ryby kostne. Posiada za to chrzęstny szkielet, nieco podobny do tego u ryb chrzęstnych i tylko kilka luźnych płytek w okolicach otworu gębowego, które tworzą namiastkę chrzęstnej puszki mózgowej.
Termin ów oznacza „liżący kamienie” i ma związek z tym, że dorosły minóg ma bardzo charakterystyczny otwór gębowy, którym jak przyssawką przyczepia się do kamieni na dnie strumienia, nie dając się tak porwać nurtowi. Kręgowiec ów dorasta 16 cm długości, a średnica jego ciała nie osiąga 1 cm.