To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Cieplice II
Otwórz za pomocą Map Google

Wychodząc z „Edwarda” nie sposób jej nie zauważyć. Zwłaszcza gdy odbywają się w niej koncerty majowej Wiosny Cieplickiej. Graną na deskach Muszli muzyką cieszyli się już przedwojenni goście uzdrowiska, obiekt zbudowano bowiem ok. 1930 r. ku uciesze spacerujących po Parku kuracjuszy. Zgodnie z już XIX-wieczną tradycją przygrywano spacerowiczom dla umilenia im pobytu u wód.

Ciekawostki

Na tyłach Muszli, bardziej na prawo, nieopodal alejki przebiegającej koło Zdrojowego Teatru Animacji, znajduje się pomnik św. Michała Archanioła. Na jego cokole widnieje napis: Quis ut Deus, czyli Któż jak Bóg. Według tradycji judeo-chrześcijańskiej, wołając tymi słowy archanioł miał oprzeć się szatanowi, który zbuntował przeciwko Bogu jedną trzecią aniołów. Zresztą hebrajskie imię archanioła brzmi Mika’el, co znaczy dokładnie Któż jak Bóg. Autor rzeźby Anton Rüller dosadnie oddał moment triumfu dobra nad złem, gdyż archanioł z obliczem pełnym spokoju zamierza się włócznią na szatana, którego twarz wykrzywiona jest przez grymas strachu i klęski. Figura stoi w Parku Zdrojowym od 1903 r., ufundowana przypuszczalnie przez Schaffgotschów.

 

 

Michał Archanioł uważany jest za anioła w trzech religiach: judaizmie, chrześcijaństwie i islamie. W islamie jego odpowiednikiem jest Mikail. W Koranie, czyli świętej księdze islamu, wymienia się go jednak tylko raz. Sporo opowiada o nim pozakoraniczna tradycja muzułmańska, gdzie Mikail odpowiedzialny jest za sprowadzanie deszczu na Ziemię czy dbanie o rośliny, jest też jednym z niebiańskich wezyrów, czyli ministrów proroka Mahometa.