To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba IV
Otwórz za pomocą Map Google

Dwadzieścia minut spaceru ulicą 11 Listopada i dotrzemy na miejsce. Duży, piętrowy dom, z balkonem rozciągniętym na całą fasadę, werandą i tarasem od strony ogrodu, pierwotnie był wiejską chałupą z łąką i lasem porastającym wzgórze, którego skrajem biegnie dziś linia kolejowa. Bracia przebudowali ową chałupę na potrzeby swych rodzin, z którymi sprowadzili się tu w 1891 r. Młodszy z braci – Gerhart, uhonorowany w 1912 r. literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości, stworzył tutaj swoje największe dzieła, a starszy Carl napisał „Księgę Ducha Gór” złożoną z dziewięciu opowieści o legendarnym władcy Karkonoszy. Ich dom przyciągał rzesze przedstawicieli świata sztuki, kultury i nauki, także i po przeprowadzce Gerharta do Jagniątkowa w 1904 r., gdy Carl stał się jedynym właścicielem domu. Dzisiaj znajduje się tu oddział Muzeum Karkonoskiego i prezentowane są wystawy dotyczące nie tylko braci Hauptmannów, przedwojennej kolonii artystycznej Szklarskiej Poręby czy śląskiej kultury ludowej. Można tu również podziwiać obrazy Wlastimila Hofmana oraz prace miejscowych artystów, skupionych wokół stowarzyszenia Nowy Młyn.

Ciekawostka

Carl Hauptmann bardzo cenił polską kulturę. Jawnie kibicował Polsce w odzyskaniu niepodległości w 1918 r., dokonał także korekty literackiej niemieckiego tłumaczenia Chłopów Władysława Reymonta. Walnie przyczynił się tym do przyznania polskiemu pisarzowi Nagrody Nobla w 1942 r., gdyż komisja noblowska korzystała z niemieckiego tłumaczenia Chłopów.

Wyzwanie

O jakich kwiatach jest mowa w tekście umieszczonym na pomniku nagrobnym Carla Hauptmanna? Ten niemiecki tekst pochodzi z dziennika pisarza, a pomnik znajduje się w ogrodzie przy Muzeum, po lewej stronie od wejścia. UWAGA: Nie trzeba znać języka niemieckiego, żeby się domyślić! Cóż może oznaczać taki tekst? Jego tłumaczenie na język polski brzmi następująco:

Spoczywam tu pod

 

……….……….……….

 

i pod koniczyną,

pod nimi

nie zaginę

przenigdy!

I każda łza żałości,

 

kt.ra spłynie z Twego oka

sprawi, że m.j gr.b

wypełni się pamięcią.

Zaś za każdym razem,

gdy jesteś wes.ł

m.j gr.b

pełen jest pachnących

…….……….……….