To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba VI
Otwórz za pomocą Map Google

Gdy dotrzemy do skrzyżowania z żółtym szlakiem turystycznym w dolinie Złotego Potoku, skręcamy tam w lewo, w dół, by po chwili marszu osiągnąć nasz przystanek. Muzeum znajduje się na wprost wyjścia z lasu, po przeciwnej stronie ul. Kilińskiego. Placówka mieści się w XIX-wiecznej willi z wieżyczką, a wejście do niej poprzedza wystawa nazywana Lasem karbońskim. Tworzą ją skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosło ok. 300 milionów lat temu! W samym budynku zgromadzone eksponaty pochodzą z jeszcze dawniejszych czasów, jak np. stromatolity z Gór Kaczawskich sprzed 570 milionów lat. Można podziwiać także skamieniałości i szkielety dinozaurów, jaja dinozaurów z Chin, kolekcję wspaniałych minerałów Karkonoszy i całego świata oraz… jeden eksponat z kosmosu – meteoryt Gibeon. W salce kinowej chętni mogą obejrzeć tematyczne filmy popularnonaukowe.

 

Ciekawostki

Prezentowane w Muzeum skamieniałości i szkielety dinozaurów tworzą największą w Polsce prywatną kolekcję. Podobne prywatne zbiory już w XVIII w. posiadał np. król Stanisław August Poniatowski czy magnatka Anna Paulina z Sapiehów Jabłonowska, która w pałacu w Siemiatyczach zgromadziła wielką bibliotekę i prezentującą historię naturalną, bogatą kolekcję – jedną z najlepszych w ówczesnej Europie.

 

 

Geologowie dzielą dzieje Ziemi, która wraz z całym Układem Słonecznym powstała ok. 4,6 mld lat temu, na cztery ery, trzy ery zaś na poszczególne okresy. Są one przedstawione na tzw. tabeli stratygraficznej, którą czytamy od dołu – ery najstarszej – do góry – ery najmłodszej.

 

Wyzwanie