Mapa
Na tyłach Świątyni rośnie najstarszy w bukowieckim parku dąb. Jest to dąb szypułkowy i niestety nie jest w zbyt dobrej kondycji zdrowotnej. Otacza go drzewostan będący pozostałością naturalnych lasów bukowo-dębowych (najwięcej rośnie tu dębów szypułkowych – mają ok. 200 lat i buków pospolitych z domieszką lip i jawora) oraz nasadzeń ze świerkiem, daglezją, modrzewiem i wejmutką. Te iglaste gatunki miały urozmaicić zastany skład gatunkowy i przez barwę igieł stworzyć kolorystyczny kontrast dla drzew liściastych.
Ciekawostka
Nieopodal najstarszego dębu hrabia von Reden kazał wystawić tablicę pamięci swego przyjaciela Johanna Adama Valentina Weigela, który jako pastor pracował w Leszczyńcu koło Kamiennej Góry. Z zamiłowania był przyrodnikiem, który wydał m.in. Śląski kalendarz roślinny, czyli wykaz dziko rosnących na Śląsku roślin. Pastor Weigel został upamiętniony także w nazwie chrząszcza Carabus weigelii odkrytego w masywie Śnieżnika Kłodzkiego.
Zadanie
W Przewodniku Romantyczny Bukowiec I mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.
Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj: