To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba IV
Otwórz za pomocą Map Google

Rozciąga się na wzgórzu przy dawnym domu braci Hauptmannów. Pośród granitowych skał, strumyków, rosłych buków, srebrnych świerków, modrzewi i sosen wiją się tu ścieżki z widokiem na Karkonosze. A jeszcze prowadzą nie byle gdzie, bo od Chatki Skrzata do Chatki Rzepichy Zielarki, od Chatki Wodnika Pożytecznego do Chatki Tajemnej i Gościńca Ducha Gór, gdzie niejednemu ponoć udało się spotkać samego władcę Karkonoszy. Zresztą, on potrafi ukrywać się w całym ogrodzie. Może gdzieś za sosną wejmutką, sosną limbą, żywotnikiem olbrzymim, choiną kanadyjską czy świerkiem kłującym, których sadzonki sprowadził tutaj Carl Hauptmann, zafascynowany nie tylko literaturą, ale i przyrodą. Urządzony przez niego i brata park przed wojną uważany był za jedną z największych atrakcji miejscowości. Dzisiaj odrestaurowany i zagospodarowany na Ogród Ducha Gór stanowi miejsce edukacji ekologicznej i rodzinnego wypoczynku.

Ciekawostka

Carl Hauptmann stworzył swoją Księgę Ducha Gór na podstawie opowieści lokalnych mieszkańców. Postać tajemniczego władcy Olbrzymów tak bardzo go zajmowała, że niektóry wprost nazywali pisarza Carl – Rübezahl, czyli Carl – Duch Gór. Zresztą, choć Carl nie należał do mężczyzn wysokich, stawiał zamaszyste kroki, był szczupły i lekko przygarbiony, a w jego twarzy o ostrych rysach wyróżniał się wydatny nos i para brodawek na policzku. Kozia bródka, sterczące włosy i wzorzyste kamizelki oraz długie szale, w jakie zwykł się odziewać, sprawiały, że wyglądał jak czarodziej.

Wyzwanie

Dopasuj podane ilości wody do produktów, które potrzebują jej do swego powstania. Niech podpowiedzią będzie, że wyprodukowanie kubka herbaty pochłania aż 50 litrów wody! Najpierw została ona zużyta do uprawy, potem produkcji, zrobienia opakowania i transportu herbaty. Najlepiej rozwiązać to zadanie w Chacie Wodnika Pożytecznego. Jest tam koło młyńskie, które żeby pracować, musi mieć określony dopływ wody. Łatwiej tam o refleksję, jak bardzo woda jest nam wszystkim potrzebna!