To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba IV
Otwórz za pomocą Map Google

Rozciąga się na wzgórzu przy dawnym domu braci Hauptmannów. Pośród granitowych skał, strumyków, rosłych buków, srebrnych świerków, modrzewi i sosen wiją się tu ścieżki z widokiem na Karkonosze. A jeszcze prowadzą nie byle gdzie, bo od Chatki Skrzata do Chatki Rzepichy Zielarki, od Chatki Wodnika Pożytecznego do Chatki Tajemnej i Gościńca Ducha Gór, gdzie niejednemu ponoć udało się spotkać samego władcę Karkonoszy.

 

 

Zresztą, on potrafi ukrywać się w całym ogrodzie. Może gdzieś za sosną wejmutką, sosną limbą, żywotnikiem olbrzymim, choiną kanadyjską czy świerkiem kłującym, których sadzonki sprowadził tutaj Carl Hauptmann, zafascynowany nie tylko literaturą, ale i przyrodą. Urządzony przez niego i brata park przed wojną uważany był za jedną z największych atrakcji miejscowości. Dzisiaj odrestaurowany i zagospodarowany na Ogród Ducha Gór stanowi miejsce edukacji ekologicznej i rodzinnego wypoczynku.

 

Ciekawostka

Carl Hauptmann stworzył swoją Księgę Ducha Gór na podstawie opowieści lokalnych mieszkańców. Postać tajemniczego władcy Olbrzymów tak bardzo go zajmowała, że niektóry wprost nazywali pisarza Carl – Rübezahl, czyli Carl – Duch Gór. Zresztą, choć Carl nie należał do mężczyzn wysokich, stawiał zamaszyste kroki, był szczupły i lekko przygarbiony, a w jego twarzy o ostrych rysach wyróżniał się wydatny nos i para brodawek na policzku. Kozia bródka, sterczące włosy i wzorzyste kamizelki oraz długie szale, w jakie zwykł się odziewać, sprawiały, że wyglądał jak czarodziej.

Wyzwanie