Mapa

Od przystanku autobusowego w Staniszowie Dolnym dzieli go jakieś 200 m na południe. Pałac łatwo zauważyć, bo od ulicy oddzielony jest stawem, w którym niczym w lustrze pięknie się odbija. Przypuszczalnie kazał go wznieść książę Heinrich XXXVIII von Reuss i to na rok przed rozbudową głównego założenia pałacowego w Staniszowie Górnym, a zatem w 1786 r. W portalu wejściowym od strony dziedzińca widnieje zresztą kartusz herbowy z koroną książęcą. Nieco ponad 40 lat później obiekt został przebudowany. Jego bryłę wzniesioną na planie prostokąta i przekrytą czterospadowym dachem z lukarnami, urozmaica wysunięty przed fasadę główną kolumnowy portyk i szczyt nad nim w połaci dachowej. Przeszklone galerie, przylegające do boków pałacu, stanowią współczesne przybudówki. W pałacu znajduje się dziś hotel z restauracją.

 

Ciekawostka

Kartusz herbowy to bardzo popularny motyw zdobniczy w architekturze. Stanowi po prostu ozdobne obramowanie herbu. Nazywamy tak również motyw ornamentowy w postaci ozdobnej tarczy.

Lukarna to element architektoniczny umieszczony w dachu, doświetlający poddasze. W jej froncie umieszczone jest okno, a prostopadłe do niego powierzchnie łączą się z połacią dachu. Od góry nakryta jest zwykle dachem dwu lub trójspadowym, czasem płaskim. 

 

Zadanie

W Przewodniku mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.

Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj:

Czas na opowieść – O drodze, która nie wiedziała dokąd ma prowadzić