To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:
Cieplice IIZobaczymy go po naszej prawej stronie zaraz po wyjściu z Parku przez jego północną bramę. Z lewej strony piętrzy się pochodzący z ok. 1900 r. pawilon uzdrowiskowy „Lalka”, na którego parterze mieści się sklepik z lokalnymi pamiątkami. Już sama fasada główna pałacu, zwrócona ku Placowi Piastowskiemu, mierząca aż 81 m długości robi spore wrażenie. Do tego budynek jest wysoki, ma trzy kondygnacje, zaznaczone dużymi oknami i nakryty jest dachem mansardowym z lukarnami, z którego wystają wysokie kominy. Jego dwa krótsze skrzydła zwrócone są w stronę Parku Zdrojowego. Wzniesiony jako cieplicka siedziba Schaffgotschów stanowi odzwierciedlenie bogactwa tego rodu i jego wpływów na Śląsku. Choć pałac stanął w latach 1784–1788 na polecenie Nepomuka Gotharda Schaffgotscha, prace nad nim trwały aż do początku XIX w. Zajął miejsce znacznie mniejszej budowli, z XVI w., która jednak spłonęła doszczętnie w wielkim pożarze uzdrowiska w 1777 r.
Ciekawostki
Ponieważ w pałacu działa ośrodek zamiejscowy Politechniki Wrocławskiej, obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania, choć w przypadku grup zorganizowanych można wcześniej umówić ewentualną wizytę. Wystrój pałacowych wnętrz stanowi jednak zaledwie cień ich wspaniałej przeszłości. Przez wiele lat po wojnie były one bowiem grabione i niszczone. Jednym z najładniejszych pomieszczeń jest sala balowa, nazywana Błękitną. Powstała w 1809 r. pod czujnym okiem majstra z Kowar – Kurtsa.
Dach mansardowy to inaczej dach łamany, w którym każda z połaci składa się z 2 części: górnej o mniejszym kącie nachylenia oraz dolnej, znacznie bardziej stromej, przez co zwiększona jest możliwość użytkowania poddasza.