To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Cieplice II
Otwórz za pomocą Map Google

Mogliśmy go zobaczyć już w drodze do pomnika. Wysokie, półokrągło zakończone okna, wpatrzone w fontanny, ławeczki i kwietne klomby, kryją elegancką uzdrowiskową jadalnię, otwartą także dla gości zewnętrznych. Malowidło na jej suficie ukazuje alegoryczną scenę zwycięstwa Jutrzenki nad Nocą, a w bocznych strefach można dostrzec tablicę z napisem i portretem hrabiego Johanna Antona Schaffgotscha oraz herbem Schaffgotschów i sylwetą ich rodowego zamku Chojnik. Zapewne powstało ono w latach 1867-1868, gdy pawilon wzniesiony przypuszczalnie w latach 40. XIX w. został gruntownie przebudowany. Nazywano go wtedy Kursaal i służył średnio zamożnym kuracjuszom jako miejsce organizowania bali, koncertów i gier hazardowych.

 

 

 

Ciekawostki

Cztery lata przed wybuchem II wojny światowej urzędował tu burmistrz miasta Paul Lubczyk. Po wojnie urząd miasta Cieplice Śląskie Zdrój przeniesiono do budynku obok miejscowej poczty. Działał do 1976 r., gdy Cieplice przestały być odrębnym miastem, a zostały włączone do Jeleniej Góry.

 

 

Spacerując od pomnika „grunwaldzkiego” do „Edwarda”, mijamy po lewej elegancki budynek. Otwarto go w 1912 r. jako pawilon wystawowy dla Stowarzyszenia Chałupników Karkonoszy i Gór Izerskich. Organizacja ta wspierała regionalną wytwórczość pamiątek turystycznych oraz przedmiotów ozdobnych z drewna, szkła i ceramiki, a także tkanin, haftów i innych wyrobów rękodzieła. Co roku urządzała w Parku i na dzisiejszym Placu Piastowskim tzw. Tallsackmark, czyli targ, na którym sprzedawano lokalne pamiątki, w tym słynne pierniki tzw. Tallsacki mające formę małych ludzików.

 

 

Pilaster to inaczej płaski filar przyścienny, nieznacznie występujący przed lico ściany, który pełni funkcję dekoracyjną i konstrukcyjną.

 

Wyzwanie