To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Cieplice I
Otwórz za pomocą Map Google

Z przystanku MZK Cieplice – Uzdrowisko idziemy ku ładnie widocznemu na wschodzie Placowi Piastowskiemu. Po chwili przed nami Pijalnia Nimfa, kt.ra przypomina fontannę z figurą przedstawiającą młodą dziewczynę z wiankiem na głowie i nagimi piersiami. Znajdują się pod nią krany, z kt.rych bezpłatnie można pobierać zdrojową wodę. Z tego ujęcia jest ciepła, a nawet gorąca! Kurort w Cieplicach jako jedyny w Polsce ma wody termalne o temperaturze osiągającej aż 87.C. Na prawdziwym ukropie leży uzdrowisko! Przy pijalni widnieją tablice informacyjne, w kilku językach opisujące właściwości lecznicze i skład mineralny wody z tego ujęcia.

Ciekawostki

Wiek cieplickich wód waha się między 16 a 22 tysiącami lat. Są to wody fluorkowo- krzemowe, słabo zmineralizowane, silnie zasadowe i hipotoniczne (łatwo się wchłaniają), wykorzystywane w kuracji pitnej, jak i w zabiegach rehabilitacyjnych narządów ruchu czy w leczeniu chorób układu moczowego oraz – co jest w kraju wyjątkiem – do leczenia oczu.

 

 

Autorką projektu pijalni jest Maria Bor, artystka rzeźbiarka, która jest również autorką popiersia jelenia na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.

 

 

Czas na opowieść – Siła wyobraźni