To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Cieplice I
Otwórz za pomocą Map Google

Budynek pod tym adresem mieści się obok Pijalni Nimfa. Dokładnie tutaj ponad 170 lat temu powstał najstarszy polski przewodnik górski. Został napisany przez Rozalię Saulson, polską pisarkę żydowskiego pochodzenia, kt.ra przyjechała do Cieplic z Warszawy, prawdopodobnie uciekając przed rozwijającą się tam w.wczas epidemią cholery. Przewodnik wydała w 1850 r. anonimowo. Nosił tytuł: Warmbrunn i okolice jego w 38 obrazach zebranych w 12 wycieczkach przez Pielgrzymkę w Sudetach. Szybko zyskał popularność, gdyż w 1. poł. XIX w. Cieplice, noszące w.wczas nazwę Warmbrunn, były przez Polak.w chętnie odwiedzane.

Ciekawostki

Rozalia Saulson przedstawiła nie tylko atrakcje samego uzdrowiska, ale i jego górskich okolic – m.in. Śnieżkę, Zamek Chojnik czy Wysoki Kamień w Górach Izerskich. Wycieczki, które podzieliła na półdniowe i całodzienne, opisała językiem bardzo emocjonalnym, zawierającym typową dla romantycznego sposobu opowiadania, nutę egzaltacji.

 

 

Gdy Rozalia Saulson wydawała swój przewodnik, twórcza aktywność kobiet była obyczajowo słabo akceptowana, być może stąd wzięła się decyzja autorki o anonimowej publikacji książeczki.