Mapa

Kiedy z Lipowej wrócimy na żółty szlak turystyczny, udajemy się nim w prawo, w stronę Staniszowa. Kawałeczek wędrówki z polem po prawej stronie dzieli nas od skrzyżowania z ul. Leśną, którą opuszczamy żółty szlak turystyczny. Gdy dojdziemy do jej skrzyżowania ze ścieżką przyrodniczą i szlakiem zielonym, kierujemy się tym drugim w prawo do centrum wsi. Na głównej ulicy skręcamy w prawo i po chwili jesteśmy na miejscu. 

Pomnik w formie wysokiej kamiennej płyty stoi tuż przy wejściu na Witoszę. Na jego froncie wyryty jest słabo widoczny wizerunek żołnierskiego hełmu, a poniżej napis głoszący, że postument upamiętania mieszkańców Staniszowa, którzy stracili życie podczas I wojny światowej. Pod nim możemy wyczytać imiona i nazwiska 38 ofiar i 8 zaginionych osób. Pierwotnie pomnik ów stał po drugiej stronie ulicy, usytuowany tam w 1922 r. w miejscu, gdzie znajduje się dziś Kapliczka Najświętszej Marii Panny zbudowana na pomnikowym postumencie w 1947 r. 

 

Ciekawostka

Wszystkie napisy na Pomniku Poległych są w języku niemieckim, gdyż do zakończenia II wojny światowej to właśnie Niemcy zamieszkiwali te tereny. Po jej zakończeniu, gdy granice Polski przesunięto na zachód, napływowa na tych terenach polska ludność bardzo często pozbywała się miejscowych śladów niemieckiej przeszłości. Tak właśnie stało się z pomnikiem, który po wojnie przewrócono, ustawiając na jego miejscu kapliczkę z polskim napisem Kapliczkę Najświętszej Marii Pannie poświęcili w podziękowaniu za ocalenie wdzięczni sybiracy, osadnicy, mieszkańcy Staniszowa 1947. Przewrócona płyta przeleżała kilkadziesiąt lat i w 2018 r. ustawiono ja ponownie, tyle że po drugiej stronie ulicy. 

 

Zadanie

W Przewodniku mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.

Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj: