To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Karpacz IV
Otwórz za pomocą Map Google

Gdy do ul. Kolejowej, którą biegnie nasz szlak, dojdzie z lewej ul. Poznańska, jakieś 75 m od tego skrzyżowania, w górę Myśliwskiej, po jej prawej stronie znajdziemy bohaterów naszego kolejnego przystanku. Pierwszy – klon jawor – dość trudno dostrzec. Rośnie po prawej stronie ulicy, na terenie ogrodzonym, pośród innych drzew. Pomimo że nie powala rozmiarami – gdyż obwód jego pnia wynosi 278 cm, drzewo zaskakuje faktem, że wyrasta na skale i korzeniami obejmuje ją niczym szponami. Lekko wyżej, przy ulicy, już wspaniale widoczny wyrasta kolejny pomnik przyrody – bluszcz pospolity, który tutaj niemal przykleił się do elewacji niewielkiego domu.

Ciekawostki

Bluszcz pospolity to krzew o zimozielonych liściach, co oznacza, że przez całą zimę zachowują one zielony kolor. Z wierzchu są ciemnozielone z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów i błyszczące, a pod spodem jaśniejsze i matowe. Młode liście rosną w pobliżu kwiatostanów i mają zupełnie inny kształt niż liście dojrzałe, przez co może się wydawać, że z jednego pędu wyrastają dwie różne rośliny. Nie dość, że bluszcz dzięki korzeniom czepnym świetnie się wspina (obrasta chętnie mury czy drzewa), zapewniając tak liściom dostęp do światła, to jeszcze same liście tworzą mozaikowy układ, czyli każdy z nich jest odsłonięty.

 

Pomnik przyrody to chroniony prawem obszar lub obiekt przyrody żywej (np. drzewa, aleje drzew, krzewy) lub nieożywionej (np. skały), ustanowiony w celu zachowania jego szczególnych wartości naukowych, kulturowych, krajobrazowych i historyczno-pamiątkowych.

Wyzwanie