To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Cieplice IV
Otwórz za pomocą Map Google

Jeśli wysiedliśmy tutaj, jadąc autobusem od strony Jeleniej Góry, wystarczy przejść na drugą stronę ulicy i skierować się prosto w ulicę Junaków. Nasza trasa prowadzi teraz Głównym Cieplickim Szlakiem Spacerowym oznaczonym w terenie kwadratem podzielonym na trójkąty (górnym białym i dolnym czerwonym). Na skrzyżowaniu opuszczamy ul. Junaków, wybierając drogę w lewo, czyli ulicę Leśną. Tuż pod lasem zakręca ona w prawo i zaraz za zakrętem, po naszej lewej stronie zobaczymy turystyczny kierunkowskaz z napisem: Rozdroże Sołtysia Góra (375 m n.p.m.). Kierując się wskazaniami naszego szlaku, udajemy się stąd na wzniesienie Sołtysia (434 m n.p.m.). 

Ciekawostki

Do głównej czerwonej pętli Cieplickiego Szlaku Spacerowego przylega dodatkowo odcinek zielony (rozpoczyna się przy przystanku MZK Ceglana, a kończy przy grobie Nieznanego Kapłana) i żółte łączniki, które razem stanowią całość trasy. W terenie są one odpowiednio oznaczone kwadratem podzielonym na trójkąty: biały i zielony oraz biały i żółty. 

 

 

 

Jeśli powędrujemy ul. Leśną nieco dalej, dojdziemy do budynków Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej. W otaczającym ją lesie możemy natknąć się na ślady tarasowego parku, który urządzono tu w połowie XIX w. przy okazji budowy na Sołtysiej drewnianej wieży widokowej. Wiadomo, że w owym parku mieścił się tzw. dom letni (Sommerhaus) z restauracją, salą taneczną, strzelnicą i kręgielnią.

 

Wyzwanie