To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba IV
Otwórz za pomocą Map Google

Przy budynku Informacji Turystycznej, zgodnie z przebiegiem niebieskiego szlaku turystycznego, wchodzimy w wąziutką uliczkę Pstrowskiego, z której roztaczają się piękne widoki na Karkonosze i leżące w dole centrum miasteczka. Malowniczości dodają temu zakątkowi domy, pełne werand, wykuszy, balkonów i wieżyczek. Gdy za jednym z takich domów szlak skręca w prawo, wiedzie wprost do naszego przystanku. Dzieciaki poszaleją tu w labiryncie, ogrodzie dmuchańców, na symulatorze rodeo czy grając w minigolfa. Do wielopokoleniowych atrakcji należy jazda elektrycznymi samochodami, laser pontonami, górską kolejką grawitacyjną czy poddanie się stanowi nieważkości na wieży emocji. W zimie trudno odmówić sobie jazdy na lodowisku, a przez cały rok odwiedzin w Cafe Park Esplanada, z której tarasu roztacza się szeroki widok na Olbrzymy.

Ciekawostka

Już ponad 100 lat temu miejsce znane dziś jako Park Esplanada cieszyło się sporą popularnością. W 1915 r. założono tu Kurpark, czyli park uzdrowiskowy z kawiarenką i kilkoma stolikami. Później zbudowano w nim muszlę koncertową (obecna powstała po pożarze starej, która spłonęła w latach 90. XX w.), a w latach 30. XX w. powiększono go do dzisiejszych rozmiarów. Wtedy też niemal codziennie w muszli muzykowała orkiestra, którą słyszano z daleka. Przewodził jej dyrygent Gustav Berthold, pochowany na cmentarzu ewangelickim, do którego prowadzi nasz poprzedni zeszyt.

Wyzwanie

Przyjrzyj się fotografiom. Ukazują park uzdrowiskowy jeszcze przed jego rozbudową. Jakie dostrzegasz różnice w porównaniu do tego, co widzisz teraz? Zapisz chociaż pięć z nich.