To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:
Szklarska Poręba VIIDom Josepha Partscha mijamy z lewej i wędrujemy nad rzeką. Gdy dotrzemy do kładki przechodzimy przez nią na drugi brzeg Kamiennej i skręcamy w lewo, w uliczkę Osiedle Huty. Chwilowo będzie nas prowadzić pośród mieszkalnych budynków, po czym zanurzy się w świerkowy las. Gdy za torami kolejowymi dotrzemy do nieczynnego wyrobiska kopalni I.K. GRANIT, biorąc za ster umieszczone tam drogowskazy, schodzimy w prawą stronę, w las. Po chwili docieramy na miejsce. W nieczynnym kamieniołomie Wiciarka ujrzymy olbrzymi blok granitowy, podniesiony na wysokość ok. 120 cm, wsparty na czterech wyrzeźbionych z granitu stopach o ludzkich kształtach. Pomysłodawcą dzieła jest Zbigniew Frączkiewicz, rzeźbiarz, którego Kamienny Krąg poznaliśmy już z 2 tomem W Skarbu Ducha Gór.
Ciekawostka
Rzeźba 100 TON jest owocem Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego, który odbył się w mieście 2018 r. w ramach większego projektu o tej samej, co rzeźba nazwie. Kolejnym elementem tego projektu stało się wyznaczenie w Szklarskiej Porębie tzw. szlaku granitowego, łączącego obiekty wzniesione z miejscowego granitu, m.in. Kamienny Krąg, kościół pw. Maksymiliana Kolbego, kościół Bożego Ciała, budynek Poczty Polskiej czy pracownie miejscowych artystów pracujących w kamieniu.
Wyzwanie
Granit to skała, która powstała poprzez powolne zastygnięcie magmy na dużej głębokości (rzędu 5-10 km). Dzięki temu ziarna poszczególnych minerałów są w niej duże i możemy bez problemu rozpoznać je gołym okiem. Jak nazywa się taki typ skały? Rozwiąż rebus.