To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:
Karpacz IIIWędrujemy dalej ul. Myśliwską, która w miejscu, gdzie z lewej dołączy do niej zielony szlak turystyczny, zaczyna opadać w dolinę Dzikiego Potoku. Wkrótce po prawej stronie dostrzeżemy łagodny i szeroki stok, nazywany Saneczkową Górą. Zimą jest to miejsce doskonale przygotowane do zjeżdżania na sankach i śnieżnych dętkach (snowtubing). Na miejscu działa wówczas utwardzany tor saneczkowy, plac zabaw ze śniegowymi budowlami i wypożyczalnia sanek. Nieco dalej, także po prawej ujrzymy dość strome zbocza góry Karpatka, wykorzystywane zimą jako stok narciarski Karpatka, na którym działają dwa wyciągi orczykowe i dwie taśmy dla początkujących narciarzy i snowboardzistów.
Ciekawostki
Przemierzamy teraz najbardziej zaciszną dzielnicę miasteczka – tzw. Płóczki, którą niektórzy karpaczanie nazywają Zarzeczem. Jej zabudowania rozsiane są na prawym brzegu Dzikiego Potoku płynącego w dole po naszej lewej stronie. Jest to najstarsza część dzisiejszego Karpacza, która musiała istnieć już na początku XV w., gdyż wtedy jej ówczesna nazwa – Twerchseifen – pierwszy raz pojawia się w dokumentach. Przypuszczalnie wieś powstała po wielkim oberwaniu chmury w okolicy, skąd przywędrowali tu pierwsi osadnicy. Gdy w 1895 r. doprowadzono do Karpacza linię kolejową i na wysokości Płóczek zbudowano stację, osada zaczęła się szybko rozwijać. W okresie międzywojennym włączono ją do Karpacza.
Prototypem dzisiejszych sanek były w Karkonoszach sanie rogate, które mieliśmy już okazję oglądać z pierwszym zeszytem tej serii. Pierwszy udokumentowany na piśmie turystyczny zjazd na saniach rogatych w Karkonoszach odbył się w 1737 r. Na saniach jechał doktor Gottlieb Linder oraz jego pięciu towarzyszy, którzy wspólnie wybrali się do Kotła Małego Stawu, by zbadać przyczyny i skutki zejścia w tym miejscu lawiny.