To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Karpacz I
Otwórz za pomocą Map Google

Rozpoczyna się przy Centrum Edukacyjnym KPN „Domek Laboranta”, gdzie możemy zapoznać się z mapą ścieżki. Trasa ma 3,5 km długości oraz osiem przystanków z pulpitami, na których dokładnie opisana jest przyroda odwiedzanych miejsc. W trakcie wędrówki przyjrzymy się górskim łąkom, odkryjemy, że martwe drewno jest pełne życia, dowiemy się, na czym polega prowadzona przez Park przebudowa drzewostanów. Odwiedzimy też archiwum genetyczne jodły, której populacja odtwarzana jest w Karkonoszach, zatrzymamy przy budkach dla ptaków i nietoperzy, jak również dokładnie przyjrzymy Wilczemu Potokowi, jego pięknym kaskadom, budowie dna czy związanej z potokiem roślinności. Potok ma swoje źródła na wysokości ok. 920 m n.p.m. na zboczach Kopy i poniżej Centrum Edukacyjnego KPN po prawie 2 km biegu uchodzi do Łomniczki.

Ciekawostki

Niegdyś nazwa Wilczego Potoku brzmiała Gifseifen, co moglibyśmy przetłumaczyć jako „zatruta struga” lub „zatruta płuczka”. Takie miano przypuszczalnie związane było z faktem, że w pobliżu potoku okoliczni zielarze znajdowali zioła mające trujące właściwości lub w potoku prowadzono wydobycie złota, przez co jego wody były zanieczyszczone.

 

 

Gatunek tego płaza bardzo słabo pływa i gdy brzegi zbiorników, przy których żyje i gdzie składa jaja, są strome, nie potrafi wydostać się z wody i ginie. Stąd wielkim zagrożeniem dla populacji salamandry jest regulowanie rzek polegające na obudowie ich brzegów. Przyspieszony tak bieg rzeki uniemożliwia też normalny rozwój larw salamandry, które nie znajdują przez to dostatecznej ilości kryjówek ani pożywienia.

 

Wyzwanie