To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:
Grabowiec IIIŻółty szlak z Przełęczy Pod Czołem wyprowadza dokładnie pomiędzy dwa wierzchołki szczytu Czoło. Na wschodnim, do którego odbija ze szlaku króciutka leśna ścieżka, znajdują się skałki Wieżyce. Mają kształt trzech kilkumetrowych wież o licznych spękaniach i są zbudowane z granitu, czyli skały najpowszechniej występującej w Karkonoszach.
Ciekawostka
Wieżyce nazywano niegdyś „leśnym zborem”, ponieważ w XVII w., po tym jak z polecenia katolickiego cesarza Ferdynanda III odebrano protestantom na Śląsku wszystkie kościoły, właśnie tutaj, w leśnej głuszy, przy skalnym „ołtarzu” protestanci gromadzili się na tajnych nabożeństwach. Do prawdziwych kościołów wrócili dopiero w 1742 r., gdy Śląsk znalazł się pod panowaniem protestanta, króla Prus Fryderyka II Wielkiego.
Wyzwanie
Karkonoski granit występuje w dwóch odmianach: porfirowatej oraz równoziarnistej. Pierwsza z nich charakteryzuje się dużymi kryształami budujących tę skałę minerałów, zwłaszcza różowych skaleni potasowych, których długość przekracza nawet 1 cm. Odmianę równoziarnistą budują te same minerały, tyle że są drobne i osiągają średnicę 1–2 mm lub nieco większą. Przypatrz się poniższym fotografiom i podpisz je właściwą nazwą odmiany granitu, którą przedstawiają.