To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba IV
Otwórz za pomocą Map Google

Wychodząc z Cafe Esplanada, kierujemy się niebieskim szlakiem turystycznym w lewo, ku szerokim schodom. Za nimi skręcamy w lewo, by po chwili wędrówki pośród drzew dotrzeć do ul. Obrońców Pokoju. Idziemy w górę, potem mijamy z lewej szkołę i dochodzimy do ul. Franciszkańskiej. Spacerujemy nią w lewo i przed parkingiem przy kościele widocznym po prawej skręcamy w prawo, zgodnie ze wskazaniami szlaku. Czeka nas spacer po lesie, aż nieopodal słabo widocznego szczytu Sowiniec (675 m n.p.m.) naszym oczom ukażą się Sowie Skały. Tworzą je oddzielne granitowe wieżyce (najwyższa ma ok. 10 m wysokości), okapy i nisze skalne. Dawno temu ich okolice przeszukiwane były przez Walończyków. Śladem ich działalności jest ponoć grota na zboczu po zachodniej stronie Sowich Skał, gdzie znajdowali kwarc dymny. Dzisiaj Sowie Skały, będące jednym z przystanków Szlaku Walońskiego, są szczególnie lubiane przez wspinaczy skałkowych, mających tu szereg dróg wspinaczkowych.

Ciekawostka

Wyraziste, regularne spękania, jak te na powierzchni Sowich Skał można oglądać w bardzo wielu miejscach Sudetów, m.in. w Górach Izerskich, gdzie znajdujemy się obecnie i w Karkonoszach. Na podstawie badań nad sudeckimi skałami narodziła się naukowa teoria powstawania takich spękań. Jej autorem był niemiecki geolog Hans Cloos. Powiązał on powstawanie spękań z zastyganiem granitowej magmy (w temperaturze 600–700°C) i ochładzaniem granitu oraz naciskami wywieranymi na masyw granitowy przez skały otoczenia.

Wyzwanie

Spróbuj określić wiek wybranych na Sowińcu drzew. Najwięcej rośnie tu świerków, ale można odnaleźć i modrzewie, brzozy czy sosny. Jedną z metod określania wieku drzew jest skorzystanie z tablicy wieku drzew sporządzonej przez prof. Longina Majdeckiego. Żeby właściwie się nią posłużyć, najpierw należy zmierzyć pierśnicę drzewa, czyli obwód pnia na wysokości 1,3 m nad poziomem gruntu. Właśnie zakresy pierśnicy podane są w tabeli.