To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba III
Otwórz za pomocą Map Google

Pięć przystanków kolejowych w mieście liczącym nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców? Tak właśnie jest pod Szrenicą, a stacja Szklarska Poręba Średnia jest, jadąc od strony Jeleniej Góry, drugą po Szklarskiej Porębie Dolnej. Znajduje się przy linii kolejowej nr 311, nazywanej dziś Koleją Izerską, łączącej Jelenią Górę z Jakuszycami, gdzie przebiega granica państwa z Republiką Czeską. Linię zaczęto budować już w 1888 r., przy czym najpierw powstał odcinek do Piechowic, a odcinek od Piechowic do Szklarskiej Poręby, a potem dalej do czeskiego Kořenova ukończono dopiero w 1902 r. Między Piechowcami a Szklarską Porębą mierzy on sobie prawie 36 km. By uniknąć zbyt dużych nachyleń, budowniczowie poprowadzili go bowiem serpentyną, do wykonania której trzeba było przemieścić aż 1,2 mln m³ skał.

Ciekawostka

Stacja kolejowa Szklarska Poręba Średnia, dziś zajęta na prywatny dom, posłużyła kiedyś do nakręcenia kilku scen filmu Jak rozpętałem II wojnę światową z 1969 r. Zagrała w obrazie stację w austriackim Tyrolu, zatem rozpościerające się stąd widoki na Karkonosze udawały widoki alpejskie. Bohater filmu Franek Golas myślał jednak, że przybył do Francji.

Wyzwanie

Ile kilogramów bagażu zabierze każdy z wagonów? Który wagon będzie miał najlżejszy bagaż?

 

Stacja kolejowa w Szklarskiej Porębie Średniej miała kiedyś kasy biletowe, poczekalnię, znajdowała się w niej nawet restauracja Fritza Krausego. Przed wojną przyjeżdżano tu tłumnie, zwłaszcza że w tej części miejscowości zamieszkiwała większość artystów tworzących kolonię artystyczną, o której wiele się w tym zeszycie dowiesz.