Mapa

Z cmentarza wędrujemy drogą w górę przez las, przechodzimy nad linią kolejową, za którą wkraczamy w ul. Szpitalną. Prowadzi ona do wiaduktu kolejowego tuż obok stacji PKP Szklarska Poręba Górna. Za wiaduktem kierujemy się w lewo, by zejść do widocznego stadionu. Rozciąga się stąd piękny widok na Karkonosze. Do tego stadion usytuowany jest na wysokości ok. 700 m n.p.m., przez co doskonale nadaje się dla osób chcących budować kondycję i wytrzymałość. W mieście panuje bowiem mikroklimat porównywalny do tego, z jakim spotykamy się wysoko w górach. Stadiom jest oświetlony, ma bieżnię tartanową (400 m, 4 tory), bieżnię prostą na 100 m, bieżnię na 400 m, skocznię do skoków w dal, rzutnie, asfaltowy tor łyżworolkowy. Dodatkowo Ośrodek Sport, w skład którego wchodzi stadion, posiada także salę gimnastyczną, siłownię sportową i saunę.

 

Ciekawostka

Od paru lat stadion lekkoatletyczny nosi imię Wiesława Kiryka, wieloletniego szkoleniowca kadry narodowej biegaczy długodystansowych. To za jego staraniem w latach 70., 80., a nawet 90. XX w. w Szklarskiej Porębi  działał wzorcowy ośrodek treningowy. Jeszcze przed rokiem 2000 trener postarał się, by na tutejszym stadionie położono tartan, który w Polsce był wtedy rzadkością. Podopieczni Kiryka nazywali go „Majstrem”, bo do swej pracy włączał eksperymenty z żywieniem i odnową biologiczną sportowców. Wśród jego uczniów znaleźli się tak świetni biegacze, jak Bogusław Mamiński, Grzegorz Gajdus czy Henryk Nogala.

Zadanie

W Przewodniku Szklarska Poręba IV mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.

Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj: