To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Romantyczny Bukowiec III
Otwórz za pomocą Map Google

Ze stajni prowadzi tu wygodna ścieżka zbliżająca się do rzeki Jedlicy, a następnie prowadząca wzdłuż grobli. Nazwa stawu nawiązuje do umieszczonej przy nim kapliczki wypełniającej obmurowaną cegłami niszę. Kapliczka pierwotnie nazywana była Grotą ze Źródłem, gdyż z jej ściany wypływała źródlana woda. Na Stawie zajmującym powierzchnię ok. 5 ha można zobaczyć rozległe trzcinowiska z dominującą w nich trzciną pospolitą.

Ciekawostka

Korzenie trzciny pospolitej tkwią pod wodą, a pozostała część rośliny wyrasta ponad lustro wody. Jej łodygi, podobnie jak np. łodygi pałki wodnej czy tataraku, są puste w środku, przez co wytrzymała jest na działanie wiatru i fal. Potrafi bardzo szybko zarosnąć staw, utrwala przy tym brzegi przed erozją wodną. UWAGA: jest zmorą alergików, gdyż jej pyłki – a kwitnie od lipca do września mają silne właściwości uczulające.

 

Wyzwanie

Rysunek poniżej przedstawia kilka stref bytowania roślin w zbiorniku wodnym np. w stawie. Różnią się one m.in. miejscem ukorzeniania roślin (np. na brzegu stawu, na jego dnie) czy miejscem wzrostu rośliny (na brzegu, nad lustrem wody, na powierzchni wody, pod wodą). Do której ze stref zaliczyłbyś grzybienia, popularnie nazywanego lilią wodną?