To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Staniszów I
Otwórz za pomocą Map Google

Dla rozpościerających się stąd widoków niemal na całe Karkonosze, dużą część Kotliny Jeleniogórskiej, fragmenty Rudaw Janowickich, Gór Izerskich i Gór Kaczawskich oraz oczywiście samą wieś Staniszów, już pod koniec XVIII w. właściciel Staniszowa książę Heinrich XXXVIII von Reuss postanowił włączyć Witoszę do rozległego parku krajobrazowego i dla wygody gości wybudować prowadzące na jej szczyt kamienne schody. W 1901 r. stanął tu pomnik Ottona von Bismarcka, który przez Niemców zamieszkujących wówczas te tereny, uważany jest za ojca zjednoczonych Niemiec. Pomnik zniszczono po II wojnie światowej, a na szczycie zachował się tylko jego granitowy cokół.

 

Ciekawostki

W szczelinach i jaskiniach góry Witosza występują kolonie kilku gatunków nietoperzy, dla których okoliczne lasy i łąki stanowią miejsce żerowania. Stwierdzono tu m.in. nocka dużego, nocka rudego, nocka Natterera, nocka wąsatka, karlika malutkiego, mroczka późnego i gacka brunatnego.

 

 

Widmo …………………………………………………………… po raz pierwszy zostało opisane w 1780 r., a nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w górach Harz w Niemczech, gdzie było ono obserwowane.