To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Borowice II
Otwórz za pomocą Map Google

Za mostem nad Myją, na lewo od drogi odbija wąska ścieżka przez gęsty młodnik. Prowadzi do Szwedzkich Skał. Tworzą je dwie skalne wieże – Wielka i Mała Turnia sięgające wysokości ok. 30 m. Zbudowane są z granitu karkonoskiego, którego seryjne spękania (tzw. cios) tworzą na skalnym murze charakterystyczny kratkowany wzór (cios prostokątny, kwadratowy). Ze szczytu roztaczają się widoki na Śląski Grzbiet z widoczną na nim skałą Słonecznik, Pogórze Karkonoszy z wyłaniającym się zza drzew Chojnikiem oraz ciągnącą się w dole Dolinę Myi. Do 1945 r. Skały miały status pomnika przyrody nieożywionej.

Ciekawostki

Dawniej Szwedzkie Skały nosiły miano Skał Chaty Tumpsy (Tumpsahüttenfelsen), gdyż u ich stóp znajdował się schron dla wędrowców wybudowany na początku XVIII w. przez leśniczego Tomasa Seligera, którego znano pod przezwiskiem Tumpsa. Powojenna nazwa Szwedzkie Skały być może nawiązuje do faktu, że gdzieś w ich okolicy w czasie wojny trzydziestoletniej, która paraliżowała Europę w pierwszej połowie XVII w., miejscowa ludność chroniła się przed wojskami szwedzkimi.

 

 

Kaskady Myi – najlepiej podziwiać je uchem, pośród drzew ze szczytu Szwedzkich Skał. Kaskady Myi znajdują się na wysokości ok. 860 m n.p.m., górna ma wysokość ok. 6–7 m, dolna zaś 8–9 m.

UWAGA: Podobnie jak do Szwedzkich Skał nie prowadzi tu szlak turystyczny. Droga ku rzece biegnąca między Małą a Wielką Turnią jest bardzo niebezpieczna, stroma i wąska. Absolutnie nie nadaje się dla dzieci, osób słabszych czy nieobeznanych z górską turystyką.

 

Wyzwanie

W granitach karkonosko-izerskich spękania bywają nieraz tak regularne, że wydaje się, iż skała złożona jest z idealnie dopasowanych do siebie sześciennych bloków. Znajdź w rysunku Szwedzkich Skał te kwadraty, które przedstawiają poniższe obrazki.