To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Cieplice III
Otwórz za pomocą Map Google

Za mostem na Wrzosówce idziemy prosto ku wałom przeciwpowodziowym. W drodze miniemy z prawej widoczny niewielki stawik. Na wałach skręcamy w prawo aż dojdziemy do tamy. Znajduje się ona w środkowej części wałów, tuż przy zejściu z nich schodami w stronę centrum uzdrowiska. W podstawie tama ma 5 m grubości, a w koronie, która jest jednocześnie górnym przelewem tylko 1,2 m szerokości. W czasie powodzi spiętrza wodę na wysokość prawie 8 m. Śluza płytowa opuszczana w stalowych ramach może w razie potrzeby całkowicie zamknąć przepływ wody w korycie rzeki. Powstaje wówczas zbiornik o powierzchni 214 ha, który może pomieścić od 7,1 do 7,6 mln m3 wody.

 

Ciekawostki

Nie raz zdarzało się, że woda przelewała się przez tamę, podtapiając nadrzeczne ulice Cieplic. W razie, gdyby doszło do podobnego zdarzenia, dalsze funkcje przeciwpowodziowe przejmuje zaporowe Jezioro Pilchowickie, zbudowane już w dolinie Bobru, gdzie także wybieramy się z naszymi zeszytami.

 

 

Chcąc zapobiegać powodziom, obecnie odchodzi się od budowy dużych zbiorników przeciwpowodziowych, które znacznie przekształcają krajobraz i zastany ekosystem, a rozwija tzw. małą retencję, czyli np. buduje niewielkie zbiorniki wodne, na potokach stawia progi wodne, zadrzewia się bezdrzewne tereny, przywraca naturalny bieg małym rzekom oraz chroni tereny podmokłe.

 

Wyzwanie