To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Szklarska Poręba VI
Otwórz za pomocą Map Google

Wędrując w górę czerwonym szlakiem turystycznym, nieco poniżej Schroniska Kamieńczyk, po naszej lewej stronie widoczne jest zejście do Wąwozu Kamieńczyka. Po wykupieniu biletu wstępu do Parku oraz osobno do Wąwozu, otrzymujemy kaski ochronne i najpierw kamiennymi schodkami po bardzo stromym zboczu schodzimy w dolinę rzeki, gdzie po kratkach umocowanych nad nurtem potoku wędrujemy do wodospadu. Spacer tędy jest bardzo widowiskowy, łatwo jednak o upadek, a osoby nieobeznane z wysokością czy górskimi krajobrazami mogą nawet odczuwać lęk. Należy więc bardzo uważać na dzieci oraz osoby starsze czy mniej sprawne. Trasa wiedzie przez głęboki i wąski wąwóz, długi na ok. 100 m, którego wysokość ścian dochodzi do 30 m! Sam wodospad mierzy 27 m wysokości i jest najwyższym w polskich Karkonoszach. Składa się z trzech kaskad, przy czym środkowa skrywa za wodą tzw. Złotą Jamę. Grota ta została wykuta jeszcze przez Walończyków, przypuszczalnie poszukujących tu ametystów.

 

Ciekawostki

Ametyst to właśnie ……………………….. odmiana kwarcu. Występuje w Karkonoszach dość powszechnie, a najwięcej można go znaleźć w okolicach Szklarskiej Poręby. Z uwagi na swoją piękną barwę chętnie używany jest w jubilerstwie.

 

 

Przy Wodospadzie Kamieńczyka nakręcono kilka scen do filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, czyli słynnej ekranizacji powieści angielskiego pisarza Clive’a Staplesa Lewisa. Innymi polskimi elementami budującymi scenografię obrazu były także wieś Pasterka oraz szczyt Szczeliniec w Górach Stołowych koło Kudowy-Zdroju.

 

Wyzwanie

Czas na opowieść – Śpiew wodospadu