To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Jelenia Góra I
Otwórz za pomocą Map Google

Wychodząc z Baszty Grodzkiej, udajemy się w lewo, w ul. Jasną, a po chwili znowu w lewo. Do naszego przystanku dotrzemy w ciągu paru minut. Dolna część wieży ma kształt cylindryczny. Jej przedłużenie stanowi już ośmioboczna nadbudówka z namiotowym daszkiem i metalową chorągiewką. Na tej ostatniej widnieje wizerunek jelenia oraz data odbudowy wieży – 1584. Bo pierwsza wzmianka o wieży pochodzi z połowy XVI w., gdy budowla miała zawalić się po pożarze i pogrzebać pod gruzami trzech robotników. Dzisiaj stanowi ona jedyny zachowany element dawnej Bramy Zamkowej wiodącej do miasta od strony Wzgórza Krzywoustego, na które wybierzemy się z następnym zeszytem jeleniogórskim. Owa Brama miała długość ok. 17 m, szerokość 6 m, a grubość murów 1,3 m. Przylegająca do niej wieża o wysokości 35 m znajdowała się na linii wewnętrznych murów. Ciągle są w niej widoczne otwory w kształcie krzyża, służące do ostrzeliwania wroga. Dzisiaj służy jako wspaniały punkt widokowy na miasto i jego okolicę. 

Ciekawostka

Zabytek nie przetrwałby do naszych czasów, gdyby nie sprzeciw mieszkańców Jeleniej Góry. Otóż, gdy w 1836 r. przyszedł czas na rozebranie Bramy Zamkowej z wieżą, na której znajdował się dzwon obwieszczający dawniej godziny zamknięcia bram miejskich, jeleniogórzanie zaprotestowali. Rozebrano już Bramę, ale nie pozwolili rozebrać wieży, złożyli się na jej remont i urządzili tam punkt widokowy. Dopiero wtedy wybito do niej wejście od poziomu ulicy.

 

Wyzwanie

Tuż obok wieży działa Café Turystyczna, gdzie oprócz kawiarni mieści się punkt Informacji Turystycznej oraz miniksięgarnia regionalna. To świetne miejsce do rozwiązania krzyżówki, która zdradzi przedwojenną nazwę Jeleniej Góry. 

 

1. Alfred …………… – architekt Teatru im. C.K. Norwida. 

2. Założyciel pierwszego warsztatu tkackiego w mieście to Joachim ……………

3. Obok Erazma drugi ze świętych będący patronem bazyliki mniejszej w Jeleniej Górze. 

4. Tytuł pierwszego spektaklu, który wystawiono po II wojnie światowej w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida. 

5. Świątynia zajmowana przez kościół prawosławny. 

6. Nazwisko dawnego kupca jeleniogórskiego, który posiadał na placu Ratuszowym aż trzy kamienice. 

7. Nazwisko reżysera filmów komediowych, który kiedyś mieszkał w Jeleniej Górze.

8. Styl w sztuce europejskiej przełomu XIX i XX w., dla którego charakterystyczna jest bogata, jakby ruchliwa ornamentyka, zdobienia roślinne, miękkie linie. 

9. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Jeleniogórski, czyli pomnik organizowanego w mieście Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. 

10. Baszta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . – czyli pozostałość miejskich umocnień, gdzie znajduje się dzisiaj hostel.