Mapa
Wychodząc z Baszty Grodzkiej, udajemy się w lewo, w ul. Jasną, a po chwili znowu w lewo. Do naszego przystanku dotrzemy w ciągu paru minut. Dolna część wieży ma kształt cylindryczny. Jej przedłużenie stanowi już ośmioboczna nadbudówka z namiotowym daszkiem i metalową chorągiewką. Na tej ostatniej widnieje wizerunek jelenia oraz data odbudowy wieży – 1584. Bo pierwsza wzmianka o wieży pochodzi z połowy XVI w., gdy budowla miała zawalić się po pożarze i pogrzebać pod gruzami trzech robotników. Dzisiaj stanowi ona jedyny zachowany element dawnej Bramy Zamkowej wiodącej do miasta od strony Wzgórza Krzywoustego, na które wybierzemy się z następnym zeszytem jeleniogórskim. Owa Brama miała długość ok. 17 m, szerokość 6 m, a grubość murów 1,3 m. Przylegająca do niej wieża o wysokości 35 m znajdowała się na linii wewnętrznych murów. Ciągle są w niej widoczne otwory w kształcie krzyża, służące do ostrzeliwania wroga. Dzisiaj służy jako wspaniały punkt widokowy na miasto i jego okolicę.
Ciekawostka
Zabytek nie przetrwałby do naszych czasów, gdyby nie sprzeciw mieszkańców Jeleniej Góry. Otóż, gdy w 1836 r. przyszedł czas na rozebranie Bramy Zamkowej z wieżą, na której znajdował się dzwon obwieszczający dawniej godziny zamknięcia bram miejskich, jeleniogórzanie zaprotestowali. Rozebrano już Bramę, ale nie pozwolili rozebrać wieży, złożyli się na jej remont i urządzili tam punkt widokowy. Dopiero wtedy wybito do niej wejście od poziomu ulicy.
Zadanie
W Przewodniku Jelenia Góra I mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.
Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj: