To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:

Cieplice IV
Otwórz za pomocą Map Google

Już od końca XVIII w. wzniesienie Sołtysia stanowiło popularny cel wędrówek cieplickich kuracjuszy. Dla tutejszych widoków wybudowano tu drewnianą wieżę widokową, którą w 1895 r. zastąpił obiekt murowany. Przebudowano także wcześniejszą restaurację, wytyczono na szczyt nowe ścieżki i ustawiono szereg ławeczek. Po II wojnie światowej wieża sukcesywnie niszczała i mimo planów nie udało się jej odnowić. Aż do 2019 r., gdy w wyniku głosowania nad Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim, zdecydowano o jej remoncie. Odnowiona wieża ma obecnie 17,5 m wysokości, 6 kondygnacji, a nad piątą znajduje się taras widokowy. 

Ciekawostka

Sława Sołtysiej i znajdującej się tam wieży widokowej wzrosła jeszcze, gdy w pierwszych latach XX w. u podnóża góry zbudowano osiedle domków jednorodzinnych. Zamieszkał tam Otto Vorweg, norweski inżynier ze znanej nam z poprzedniego zeszytu o Cieplicach fabryki maszyn papierniczych. Przypuszczalnie wpłynął on na budowę na północno-wschodnim stoku Sołtysiej skoczni narciarskiej, wzniesionej przez Męskie Towarzystwo Sportowe. Vorweg wytyczył bowiem na górze i miejscowej łące, zwanej Łąką Blasku Księżyca (Mondscheinwiese), tereny do uprawiania sportów zimowych, w tym narciarskie trasy zjazdowe. Skocznia pełniła funkcje treningowe, była oparta o naturalny stok i miała drewniany próg. Dzisiaj nie ma po niej śladu. 

 

Wyzwanie

Przyjrzyj się pocztówce z początku XX w. Przedstawia panoramę Cieplic oglądaną z wieży widokowej na Sołtysiej. Czy dzisiaj wiele się w tej panoramie zmieniło? Spróbuj wskazać strzałkami na pocztówce trzy reprezentacyjne dla Cieplic obiekty: pałac Schaffgotschów, kościół św. Jana Chrzciciela z wieżą – bramą, kościół Zbawiciela.