To miejsce jest częścią trasy opisanej w zeszycie:
Jelenia Góra IIKierując się zielonym szlakiem turystycznym, przechodzimy na drugą stronę trasy im. M. Południkiewicza i wędrując najpierw skrajem lasu, po niedługim czasie zaczynamy wspinać się na szczyt wzgórza. Mijamy w drodze drewniane figury piastowskich wojów, a w lesie na szczycie odnajdziemy i pozostałości średniowiecznego wału ziemnego o długości ok. 150 m. Według legendy właśnie tutaj książę Bolesław Krzywousty miał ustrzelić szczególnie dorodnego jelenia, co kazał upamiętnić założeniem pod wzgórzem miasta o nazwie Jelenia Góra. Niektórzy twierdzą, że ów jeleń, zanim stracił życie, uciekając księciu przez las, wyznaczył teren, na którym zbudowano potem osadę. Wzgórze przez długi czas nazywano więc Domową Górą (Hausberg). Dokumenty historyczne świadczą jednak, że z końca XIII w. pochodzi pierwsza wiarygodna wzmianka o tamtejszym zamku, rozebranym ostatecznie dwa stulecia później. Dzisiaj na szczycie wzgórza stoi ponad 100-letnia wieża widokowa, z uwagi na kształt swego zadaszenia nazywana Grzybkiem. Mierzy sobie 35 m wysokości, na jej szczyt prowadzą kręte schody, a z tarasu rozciąga się wspaniały widok na miasto i otaczające je góry.
Ciekawostka
Gdy na początku XX w. uroczyście otwarto wieżę, podkreślano, że wzniesiono ją na pamiątkę 800-lecia legendarnej budowy w tym miejscu zamku przez polskiego księcia Bolesława Krzywoustego. Niestety, przy jej budowie zniszczono pozostałości owego zamku i grodziska. Siła tej samej legendy sprawiła, że i na ratuszu miejskim możemy przeczytać znaną nam z poprzedniego zeszytu tej serii łacińską notatkę, głoszącą, że miasto zostało założone w 1108 r.
Wyzwanie
Wprawdzie dzisiaj nie działa przy wieży restauracja, która przed wojną przyciągała w te okolice tłumy, wieża jednak jest bardzo chętnie odwiedzana. Na tarasie widokowym znajdziesz tablicę z opisaną panoramą okolicy. W ramce poniżej wpisz choć dwa szczyty i trzy zabytki na niej zaznaczone.