Mapa

Z ostatniego przystanku zawracamy do skrzyżowania z ul. Poznańską i idziemy nią w górę, mając okazję podziwiać widoki na wschodnią część Karkonoszy. Gdy uliczka osiąga swój najwyższy punkt, po jej prawej stronie wyrasta zabytkowa willa. Piętrowa, z werandami i dużymi oknami wciąż gwarantuje piękne widoki na góry. Teraz ulica prowadzi nas w dół, gdzie po prawej stronie zakrętu znajdziemy kolejny zabytkowy budynek, a następny jeszcze przed mostem na Łomnicy, po lewej stronie drogi. Wszystkie wzniesione są na wysokiej granitowej podmurówce, która ma zabezpieczać budynki przed wilgocią i mają strome dachy, po których łatwo zsuwa się śnieg, co przy jego obfitych opadach, chroni dachy przed załamaniem. Gdy za mostem nasza uliczka dociera do skrzyżowania z ul. Nad Łomnicą idziemy nią w lewo, mijając z lewej ruiny przedwojennego hotelu Tannenhof, a po wojnie ośrodka wypoczynkowego Jagoda. Na skrzyżowaniu z ul. Nadrzeczną znajduje się maleńki skwerek zwany Ogrodami Laborantów, który upamiętnia historię karpackich zielarzy.

Ciekawostka

W laboranckich ogródkach prawie zawsze rosła arnika górska, nazywana też kupalnikiem, goryczka trojeściowa, zwana również gencjaną oraz naparstnica (zwyczajna i purpurowa). Ziele arniki wykorzystywano przy wszelkich urazach skóry, obrzękach, stłuczeniach, owrzodzeniach, gdyż przyśpiesza ono wchłanianie krwiaków i siniaków, łagodzi stany zapalne skóry. Korzeń gencjany pomocny był przy gorączkach, artretyzmie, trudno gojących się ranach, zielem naparstnicy zaś leczono głównie choroby serca i pęcherza.

 

Zadanie

W Przewodniku Karpacz IV mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.

Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj: