Mapa

Ze Stawów wracamy na ścieżkę, z której zeszliśmy za mostkiem na Podgórnej i wędrujemy nią w stronę Cieplic. Ścieżka wiedzie dnem suchego zbiornika Cieplice, pośród łąk, pól ornych i pastwisk, a tuż przed mostem na Wrzosówce mijamy po prawej łęgowe zarośla i niewielki lasek łęgowy, rzadko spotykane w Sudetach. Doskonale znoszą one długie zalewanie i charakteryzują się ogromną różnorodnością występujących w nich siedlisk: miejsc pod kamieniami, podmytymi korzeniami, szuwarami, dziuplowiskami, wywrotami. Rozwinęły się i w dolinie Wrzosówki, która spływając z Karkonoszy, gdzie opodal Czarnego Kotła Jagniątkowskiego na wysokości 1228 m n.p.m. ma swoje źródła, malowniczo meandruje tutaj pośród jesionów, olszy czarnej, jaworów i leszczyn.

 

Ciekawostka

Zarośla i lasy łęgowe bardzo pozytywnie wpływają na spowolnienie przepływu wody w czasie wielkich powodzi. Dodatkowo pobierają i zatrzymują fosfor czy azot, biorąc tym samym aktywny udział w samooczyszczaniu wody, pochłaniają też dwutlenek węgla, obniżając jego stężenie w atmosferze.

 

 

W okresie wegetacyjnym w lasach łęgowych panuje stosunkowo wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz półcień i cień, przez co podłoże jest żyzne i wilgotne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym oraz wiosennym, kiedy miejscowo występują podtopienia.

 

Zadanie

W Przewodniku Cieplice III mamy dla Ciebie zabawę polegającą na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy, którzy wyślą do nas rozwiązane zadania otrzymają nagrodę.

Zadania dostępne są tylko w drukowanej wersji Przewodnika oraz w interaktywnym pliku .pdf. Obydwie formy możesz kupuć tutaj: